Klasa VI
………………………………………………...

………………………………………………..

…………………………………………….
………………………………………..


CONDITIONALS


Poniżej dwa filmiki, które w ciekawy sposób tłumaczą konstrukcję i użycie Trybów Warunkowych Typu 0 i 1:-) Mam nadzieję, że to pomoże, wszak sprawdzian już niebawem:)
Witam szóste klasy w nowym, LEPSZYM ROKU 2017:-)
 

Z większością z Was, zaczęliśmy przerabianie nowego czasu, czyli PRESENT PERFECT SIMPLE. Poniżej znajdziecie garść informacji o tym "strasznym czasie"i mamy nadzieję, że dzięki nim, będziecie mogli się w tymże czasem oswoić. A kto wie? Może nawet się polubicie? 

Do rzeczy - Present Perfect Simple, słusznie nazywany jest tym mianem, gdyż jest to czas teraźniejszy i wszystko, co dzięki niemu opisujemy, ma zawsze jakiś związek z teraźniejszością (a tak nawiasem, wcale nie musi być trudny - pod warunkiem, oczywiście, że trzymamy się pewnych podstawowych zasad).  Spójrzcie np. na obrazki powyżej - I've grown one milimeter in one year (w ciągu roku urosłem o 1 mm) - chłopak patrzy na miarkę TERAZ, ale urósł trochę wcześniej, rósł, przez cały poprzedni rok (2016). Rezultatem tego, że w (niedalekiej) przeszłości urósł, jest to, że teraz jest wyższy i widać to na miarce:-)

A teraz zobaczcie na drugi obrazek - dwie starsze panie rozmawiają o tym, że ten pan z lewej czekał na jedną z nich przez 60 lat. Czekał (i czeka nadal) tak długo, że aż .... cóż.... wiele z niego nie zostało... ALE CZEKA!

WNIOSKI:
1.) Czas Present Perfect Simple opisuje wydarzenia z przeszłości, których rezultat widzimy teraz (rys. 1 )
2.) Opisujemy również wydarzenia, które rozpoczęły się w przeszłości i trwają nadal (rys. 2 - pan dalej czeka:-)


Jak sklecić zdanie?

OSOBA + HAVE albo HAS* + czasownik z -ED LUB TRZECIA KOLUMNA (Past Participle)

*Zgodnie z odmianą HAS używamy z HE/SHE/IT

Przeczenie, dość podobnie:

OSOBA + HAVEN'T albo HASN'T + czasownik z -ED LUB TRZECIA KOLUMNA (Past Participle)

A pytanie tradycyjnie poprzez inwersję:

HAVE albo HAS + OSOBA + czasownik z -ED LUB TRZECIA KOLUMNA (Past Participle)

Poniżej kilka linków do ćwiczeń:PAMIĘTAJCIE O REGULARNEJ NAUCE, JEŚLI NIE UCZYCIE SIĘ W DOMU, WSZYSTKO, CO ZROZUMIELIŚCIE NA LEKCJI WYPARUJE:-) 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz